Cikkükben elsősorban a klasztertagjaink számára fontos szabályozásokat gyűjtöttük össze, külön Budapestre és vidékre vonatkozóan, de nem teljes körűen!
Kép: Mátra Maraton a Síparkban
A már meghozott rendelkezések alapján május 18-ától, június 1-jétől és június 15-étől szóló (még akár módosítható) rendelkezések:
Első szakasz: vidékre május 4-től, Budapestre május 18-tól érvényesek:
- Szociális érintkezést – a közös háztartásban élők kivételével – a lehető legkisebb mértékűre kell korlátozni, a másik embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot kell tartani.
- Üzletben történő vásárlás és tömegközlekedési eszközökön való tartózkodás során a szájat és az orrot eltakaró eszközt (orvosi maszk, sál, kendő) kell viselni.
- A védőtávolság megtartása mellett a közterületek, parkok is látogathatóak.
- Saját és családja érdekében a 65. életévét betöltött személy az élelmiszerüzletet, drogériát, gyógyszertárat, gyógyszert, gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletet 9 – 12 óra közötti időben látogathatja.
- Az élelmiszerüzletben, drogériában, gyógyszertárban, gyógyszert, gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletben 9 óra és 12 óra közötti időben a 65. életévét betöltött személy tartózkodhat.
- Valamennyi üzlet nyitva tarthat és a vásárlók által látogatható (15 óra után is).
- A vendéglátó üzlet (étterem, a kávézó, a cukrászda, büfé, presszó – kerthelyiségében vagy teraszán a tartózkodás és a megrendelt étel, illetve ital elfogyasztása megengedett.
- A vendéglátó üzleten belül – az ott foglalkoztatottak kivételével – tartózkodni tilos. Kivételt képez az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása és mellékhelyiség használata.
- Strand, valamint a szabadtéri fürdő nyitva tarthat és látogatható.
- A szabadtéri múzeum és állatkert nyitva tarthat és látogatható.
- A szolgáltatások szabadon bárki által igénybe vehetők, a szolgáltatás biztosítása céljából működő üzlet nyitva tarthat és látogatható.
- A védőtávolság megtartásához szükséges feltételek biztosításáról az üzletek üzemeltetője gondoskodik.
- A vendéglátó üzletben a védőtávolság betartását asztaltársaságonként kell érteni.
- A vendéglátó üzlet üzemeltetőjének a rendelet hatálybalépésétől 2020. szeptember 1. napjáig nem kell a közterülethasználati díjat megfizetnie, a vendéglátó üzlet közterületen működő terasza után.
- A rendezvények megtartására vonatkozó korlátozásoktól eltérően vallási közösség szertartása, továbbá a polgári házasságkötés és temetés tartható.
Második szakasz: a vidékre május 18-tól, Budapestre június 1-től érvényes,
amennyiben nem romlik addig a járványhelyzet:
- Már a vendéglátóhelyek (az étteremben, a kávézóban, a cukrászdában, a büfében, a presszóban) belső, zárt terében is megengedett a tartózkodás, a megrendelt étel, illetve ital elfogyasztása.
- A vendéglátó üzlet belső (zárt) részében az ott dolgozók – a vendégek által látogatható területen – kötelesek a szájat és az orrot eltakaró eszközt (orvosi maszk, sál, kendő) viselni, és a védelmi intézkedésekről szóló rendelet szerinti védőtávolság betartása kötelező.
- A szabadtéren lévő játszótér nyitva tarthat és látogatható.
- Szálláshely fogadhat vendéget, és a vendégek számára az ott tartózkodás megengedett.
- A szálláshelyen üzemeltetett vendéglátó helyiségekre a vendéglátó üzletekre vonatkozó szabályok irányadóak. Vagyis ezek zárt terében szintén lehet tartózkodni.
Harmadik szakasz: a vidékre június 1-től, Budapestre így június 15-től érvényes,
amennyiben nem romlik addig a járványhelyzet:
- Házasságkötést (és temetést) követő családi rendezvény megtartható, ha a résztvevők száma nem haladja meg a 200 főt, illetve az ezeket a rendezvényeket vendéglátó üzletben, valamint szálláshelyen is megtartható, és azon zenés szolgáltatás biztosítható.
Jelenlegi ismereteink szerint, semmilyen más nyilvános tömegrendezvényt, így az 500 fő alattiakat sem engedélyezik Magyarországon augusztus 15-ig a koronavírus-járvány miatt.
Figyelem! Cikkünk csak tájékoztató jellegű, a pontos rendelkezések a Magyar Közlönyben találhatók!
Kormányinfo a nyári táboroztatási lehetőségekről