1989 után – a határok megnyitásának természetes következményeként – szinte minden síző nyugatnak vette az irányt. Mialatt a magyar sízők felfedezték az Alpok legkülönbözőbb síterepeit, a Mátrában a sípályák nagy része elhagyatottá vált. Aztán, a 2000-es évek elején Kékesen és Mátraszentistvánban megindulhattak a sípálya fejlesztések. E két helyszínen álmok valósultak meg és van remény arra is, hogy régi elképzelések, tervek is szárba szökkenjenek.
Az összeállítást készítette: Fehér Gyula a Síklaszter elnöke
*-al jelölt linkek alatt is videók!
Kép: Mátraszentisván napjainkban
Akik veszítettek:
Síugrás teljesen, az alpesi versenysport csaknem megszűnt a Mátrában. A sífutás versenyág leginkább csak vegetál.
A mátraházi sísáncon utoljára 1989-ben volt verseny, azóta az enyészeté lett a sánc. A lenti videón 13:40-től látszik a sísáncról a panoráma. (Hazánkban a síugrás egyedül Kőszegen maradt fenn.)
A határok megnyílása után az összes alpesi verseny megrendezése Ausztriába került. A Magyar Sí Szövetség – a különböző osztrák idegenforgalmi támogatásoknak is köszönhetően – az osztrák vendéglátókat preferálta, preferálja a mai napig. Az alpesi versenyek számára Ausztria síterepei kétségkívül jobb feltételeket biztosítanak. A 25 évvel ezelőtt magyar bajnokságról szóló beszámoló az egykori bajnokokat is bemutatja, akiknek jelentős része egykor még a Mátrában edzett.
„Téli-sportsikerek Salgótarján múltjából” című filmben többször látszik Galyatető sífutópályái az 1990-es évekből. Nem mindig voltak igazán jó hófeltételek (7:12-től).
A galyatetői sífutópályák mára elnéptelenedtek. A sífutó központi helyszíne teljesen leamortizálódott, annak ellenére, hogy az elmúlt 10 tél általában bővelkedett természetes hóban.
Akik végül nyertek:
a szabadidős sízők
1990 és 2004 között a Mátrát szinte teljesen elhagyták a sízők. Az amatőr sízők számára kisebb-nagyobb versenyek voltak még, maradt egy szűkebb réteg akik elkötelezetten síztek továbbra is a Mátrában. Mátraszentistvánban és Galyatetőn rendszeresen megrendezték a Villamosenergia-Ipari Sítalálkozót – egy ideig. Az utolsó ilyen amatőr verseny 1999-ben volt, ezen a helyszínen. Galyatetőn a BKV Előre és a Külker sípálya 2000-es évek elején részben visszabokrosodott, helyenként kissé visszaerdősödött, a síliftek 1998 körül megszűntek. Galyatető harmadik síliftjét (Dózsa pálya) még 1992 körül felújította a Hunguest Nagyszálló, azonban a sílift utoljára 2002 telén működött. Bagolyirtás, Mátraszentimre, Mátraszentlászló síliftjei sorra leálltak. Már-már veszni látszott az egész mátrai sísport.
A sísport elkötelezettei, a Mátra szerelmesei végül összefogtak és elhatározták: megmentik Mátra síéletét!
Megszületett a felismerés:
technikai fejlesztésekkel visszacsábíthatók a sízők a Mátrába!
Két mátrai síközpont döntött nagyszabású fejlesztések mellett: Kékestető Sícentrum és Mátraszenitváni Sípark. Kékestető sípályái 2004-től, Mátraszentistvánban 2002-től indultak a széleskörű sípálya fejlesztések. Rengeteg egyeztetés, közös gondolkodás, gazdasági számítás, engedélyeztetés után megindulhatott a kivitelezés. A fejlesztések hosszú évek kitartó munkájának köszönhetően lassan meghozta a maga gyümölcsét: újra sokan síznek a Mátrában! A téli időszakban a szállodák olykor közel 100%-os kihasználtsággal működnek (Budapesten az elmúlt évben a szállodák átlagos kihasználtsága 74 -76 % ). Az elmúlt 10 évben a mátrai szállodák éves kihasználtsága a budapesti magas kihasználtsági mutatókkal vetekszik, köszönhetően a téli időszak jó alapadatainak.
________________________________________________________________________
Mátraszentistváni Sípark:
2018-ban az ország legkorszerűbb négyüléses felvonója elkészült!
*-al jelölt linkek alatt is videók!
2009 – síoktatók világtalálkozója a Mátrában
Hihetetlen sportdiplomáciai siker: A Nemzetközi Síoktatók Világszervezete (IVSI) négyévente megrendezésre kerülő világkongresszusa Mátraszentistvánban került megrendezésre! A Magyar Televízió is beszámolt a különleges *eseményről. Vendégek érkeztek Japánból, Dél-Koreából is. A kongresszus nyitó napján zajlott a Honda Kupa gyermek síverseny, több mint kétszáz gyermek rajtolóval. * Híradó beszámoló: Tömegsport lett a síelés!
2013 – egy igazán jó síszezon, hatalmas havak!
A 100. nyitvatartási napon a napijegy ára csupán 100 forint volt!
Ebben a síszezonban sikerült elérni az eddigi rekordnak számító 106 nyitvatartási napot.
2017 november – Helikopteres oszlop beemelés
2018 január – Beüzemel az új négyüléses felvonó!
2018 február eleje – Hófesztivál
2018 február vége – csaknem 20 év után a DiákOlimpia hazatért!
2018 március – Egyméteres a hóvastagság!
____________________________________________
Kékestető Sícentrum:
1965 óta tervezett Mátraháza- Kékestető négyévszakos felvonója végre megvalósulhat!
*-al jelölt linkek alatt is videók!
2003
2003 decemberében Gyöngyös város polgármestere és az abasári székhelyű Mátra Centrum Kft., mint beruházó közösen jelentette be a Kékesi Síközpont fejlesztési terveit.
A fejlesztési munkálatok hamar megindultak. A beruházó kiszélesítette és lesimította a Kékestetőről induló 1800 méter hosszú déli sípályát, felújította a jelenleg működő felvonót és egy új gyermekliftet, illetve a pálya teljes hosszában világítást helyezett üzembe. Teraszos melegedőket és információs centrumot alakított ki: Hamarosan megjelentek az első korszerű hótaposó gépek és a hóágyúk.
2006
2006 januárjában kitűnő hóviszonyok között kerülhetett megrendezésre az Országos Amatőr Gyermek Síbajnokság, mely azelőtt 13 éven át Ausztriában került megrendezésre, galéria itt.
Februárban az új hóágyúk és motorosszánok *rövid riportban kerültek bemutatásra (10:50-től) Decemberben a beruházók *négyüléses felvonó megvalósításáról nyilatkoztak a Magyar Televízióban.
2010
2012
2017
2018 február vége – egy méter feletti a természetes hóvastagság!
Az elmúlt évek fejlesztései, a belföldi turizmus dinamikája és nem utolsó sorban az elmúlt 10 év olykor bőséges havazásai együttesen segítették az elhatározást: a magyar kormány döntése szerint kabinos lift épül Kékestetőre!
Kormánydöntés a Mátráról és Kékestetőről
Kormánydöntés született a Mátráról és Kékestető fejlesztéséről – megépül a felvonó!A kormány szerdán elfogadta a Mátra-Bükk kiemelt turisztikai fejlesztési térséggé nyilvánításához szükséges koncepció, valamint a Kékestető fejlesztési programjának elkészítéséről szóló előterjesztést. A Szövetség a Mátráért Mozgalom legújabb szövetségese: Magyarország Kormánya! Köszönöm mindenkinek az elvégzett munkát!A Mátra fejlesztését illetően évtizedek óta nem született hasonló jelentőségű döntés!
Közzétette: Horváth Laci – 2017. december 15., péntek
Az összeállítást készítette: Fehér Gyula
Történelmi visszatekintés a mátrai síéletre – 1. rész:
Történelmi visszatekintés a mátrai síéletre – 2. rész:
Videófilmek: Történelmi visszatekintés a mátrai síéletre 1957-1989 között (2. rész)